Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Region Country Status
1 YOUNG Valerie 10  BATHSC    GBR 
2 BOWD Catherine 12  CELTSC     
3 BROOKS Susan Ann 16  BATHSC    GBR 
4 FAIRWEATHER Pamela 19  CARDFC    GBR 
5 DUXON Sophie 22  CHILBFC     
6 SULLIVAN Paula 23  FOILAFC  EMID  GBR 
7 RAZIF Almaz   SHRES  WMID  GBR 
8 RYSDALE Kirsten   MWFC  WMID  GBR 
9 WILEN Vanessa   UNAT     
10 HARDY Marilyn   CHILBFC    GBR 
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
FAIRWEATHER Pamela
CARDFC / GBR
1 D4 D4 D1 D2 0 0.00 11 20 -9
WILEN Vanessa
UNAT
2 V5 V5 D3 D1 2 0.50 14 18 -4
RYSDALE Kirsten
MWFC / WMID / GBR
3 V5 D4 V5 D2 2 0.50 16 16 0
YOUNG Valerie
BATHSC / GBR
4 V5 V5 D2 D3 2 0.50 15 14 +1
DUXON Sophie
CHILBFC
5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 8 +12

Poule #2
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
BROOKS Susan Ann
BATHSC / GBR
1 D1 V5 D4 D3 1 0.25 13 19 -6
BOWD Catherine
CELTSC
2 V5 D4 D3 V5 2 0.50 17 13 +4
SULLIVAN Paula
FOILAFC / EMID / GBR
3 D4 V5 V5 V5 3 0.75 19 15 +4
RAZIF Almaz
SHRES / WMID / GBR
4 V5 V5 D3 D4 2 0.50 17 17 0
HARDY Marilyn
CHILBFC / GBR
5 V5 D2 D3 V5 2 0.50 15 17 -2

Round #2 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Region Country V V/M HS HR Ind Status
1 DUXON Sophie 22  CHILBFC      1.00  20  +12  Advanced
2 SULLIVAN Paula 23  FOILAFC  EMID  GBR  0.75  19  15  +4  Advanced
3 BOWD Catherine 12  CELTSC      0.50  17  13  +4  Advanced
4 YOUNG Valerie 10  BATHSC    GBR  0.50  15  14  +1  Advanced
5 RAZIF Almaz   SHRES  WMID  GBR  0.50  17  17  Advanced
6 RYSDALE Kirsten   MWFC  WMID  GBR  0.50  16  16  Advanced
7 HARDY Marilyn   CHILBFC    GBR  0.50  15  17  -2  Advanced
8 WILEN Vanessa   UNAT      0.50  14  18  -4  Advanced
9 BROOKS Susan Ann 16  BATHSC    GBR  0.25  13  19  -6  Advanced
10 FAIRWEATHER Pamela 19  CARDFC    GBR  0.00  11  20  -9  Advanced
Round Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
YOUNG Valerie
BATHSC / GBR
1 V5 V5 D4 V5 3 0.75 19 14 +5
BROOKS Susan Ann
BATHSC / GBR
2 D3 D4 D4 V3 1 0.25 14 16 -2
WILEN Vanessa
UNAT
3 D4 V5 V5 D3 2 0.50 17 18 -1
DUXON Sophie
CHILBFC
4 V5 V5 D4 D2 2 0.50 16 18 -2
RAZIF Almaz
SHRES / WMID / GBR
5 D2 D1 V5 V5 2 0.50 13 13 0

Poule #2
# 1 2 3 4 5 V V/M HS HR Ind
FAIRWEATHER Pamela
CARDFC / GBR
1 D4 D3 V5 V5 2 0.50 17 18 -1
RYSDALE Kirsten
MWFC / WMID / GBR
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 14 +6
BOWD Catherine
CELTSC
3 V5 D4 V5 V5 3 0.75 19 16 +3
HARDY Marilyn
CHILBFC / GBR
4 D4 D4 D4 D2 0 0.00 14 20 -6
SULLIVAN Paula
FOILAFC / EMID / GBR
5 D4 D2 D4 V5 1 0.25 15 17 -2

Round #3 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Region Country V V/M HS HR Ind Status
1 DUXON Sophie 22  CHILBFC      0.75  36  26  +10  Advanced
2 RYSDALE Kirsten   MWFC  WMID  GBR  0.75  36  30  +6  Advanced
3 BOWD Catherine 12  CELTSC      0.63  36  29  +7  Advanced
4 YOUNG Valerie 10  BATHSC    GBR  0.63  34  28  +6  Advanced
5 SULLIVAN Paula 23  FOILAFC  EMID  GBR  0.50  34  32  +2  Advanced
6 RAZIF Almaz   SHRES  WMID  GBR  0.50  30  30  Advanced
7 WILEN Vanessa   UNAT      0.50  31  36  -5  Advanced
8 HARDY Marilyn   CHILBFC    GBR  0.25  29  37  -8  Advanced
9 BROOKS Susan Ann 16  BATHSC    GBR  0.25  27  35  -8  Advanced
10 FAIRWEATHER Pamela 19  CARDFC    GBR  0.25  28  38  -10  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) DUXON Sophie
CHILBFC
 
  (1) DUXON Sophie
CHILBFC
 
(16) -BYE-   
    (1) HARDY Marilyn
CHILBFC / GBR
 
(9) BROOKS Susan Ann
BATHSC / GBR
 
  15 - 12 
  (8) HARDY Marilyn
CHILBFC / GBR
 
 
(8) HARDY Marilyn
CHILBFC / GBR
 
9 - 7   
    (1) YOUNG Valerie
BATHSC / GBR
 
(5) SULLIVAN Paula
FOILAFC / EMID / GBR
 
  15 - 10 
  (5) SULLIVAN Paula
FOILAFC / EMID / GBR
 
   
(12) -BYE-       
    (4) YOUNG Valerie
BATHSC / GBR
 
 
(13) -BYE-    15 - 13   
  (4) YOUNG Valerie
BATHSC / GBR
 
 
(4) YOUNG Valerie
BATHSC / GBR
 
   
    (1) YOUNG Valerie
BATHSC / GBR
 
(3) BOWD Catherine
CELTSC
 
  15 - 9 
  (3) BOWD Catherine
CELTSC
 
   
(14) -BYE-       
    (3) BOWD Catherine
CELTSC
 
   
(11) -BYE-    10 - 9     
  (6) RAZIF Almaz
SHRES / WMID / GBR
 
     
(6) RAZIF Almaz
SHRES / WMID / GBR
 
       
    (2) BOWD Catherine
CELTSC
 
 
(7) WILEN Vanessa
UNAT
 
  15 - 12   
  (7) FAIRWEATHER Pamela
CARDFC / GBR
 
   
(10) FAIRWEATHER Pamela
CARDFC / GBR
 
15 - 14     
    (2) FAIRWEATHER Pamela
CARDFC / GBR
 
 
(15) -BYE-    15 - 13   
  (2) RYSDALE Kirsten
MWFC / WMID / GBR
 
 
(2) RYSDALE Kirsten
MWFC / WMID / GBR
 
   
   

Final Results
Event finished at 14:04
Place Name Club(s) Region Country
1 YOUNG Valerie BATHSC    GBR 
2 BOWD Catherine CELTSC     
3T HARDY Marilyn CHILBFC    GBR 
3T FAIRWEATHER Pamela CARDFC    GBR 
5 DUXON Sophie CHILBFC     
6 RYSDALE Kirsten MWFC  WMID  GBR 
7 SULLIVAN Paula FOILAFC  EMID  GBR 
8 RAZIF Almaz SHRES  WMID  GBR 
9 WILEN Vanessa UNAT     
10 BROOKS Susan Ann BATHSC    GBR